Kódjátszma
Az Enigma-kód feltörése önmagában is izgalmas sztori, azonban Turing élettörténetével kiegészülve hihetetlenül izgalmas és egyben szívszaggató dráma is. A rejtőzködésre kényszerülő zseni megformálására nehéz lenne alkalmasabb színészt találni mint Nagy-Britannia egyik legnagyobb sztárját, a Sherlock sorozatból vagy a 12 év rabszolgaságból ismert Benedict Cumberbatch-nél. A női főszerepet, Turing egyik legközelebbi barátját és bizalmasát Joan Clarke-ot a szintén brit Keira Knightley kelti életre.
A második világháború egyik legnagyobb hatású, mégis talán legkevésbé ismert hőse a tragikus sorsú Alan Turing, aki nélkül ma lehet, hogy egészen máshogy nézne ki Európa és a világ térképe. A zseniális matematikus 1912-ben született, napjainkban pedig a modern számítógép-tudomány egyik atyjaként tisztelik. A második világháború alatt a brit Bletchley Parkban működő kódtörő központ munkatársaként dolgozott és kulcsszerepe volt a német Enigma nevű titkosító gépek jeleinek megfejtésében. Ez a becslések szerint legalább két évvel rövidítette le a második világháborút és elősegítette a németek legyőzését. A teljes titokban zajló műveletről egyébként a hetvenes évekig senki sem tudott. Ez a tény szomorú szimbóluma is lehetne Turing életének, akinek homoszexualitása miatt rejtőzködő életmódot kellett folytatnia, Nagy-Britanniában ugyanis az azonos neműekhez való vonzódást ez idő tájt még betegségként kezelték. 1952-ben lelepleződött és választania kellett a börtön, vagy a hormonkezelés között. 1954-ben találtak rá holtan, az pedig a mai napig nem ismert, hogy öngyilkosság vagy merénylet áldozatává vált-e.
A filmet nyolc héten keresztül forgatták Nagy-Britanniában, többek között egy használaton kívüli légibázison, a még ma is létező Bletchley Park-i kódtörő központban, illetve egy viktoriánus villában, amely korábban a James Bond figuráját megalkotó Ian Fleming otthona volt..