A könyvtolvaj
Markus Zusak regénye 2005-ben jelent meg a szerző szülőföldjén, Ausztráliában. A könyvtolvaj a következő évben a nemzetközi könyvpiacon is bemutatkozott. Azóta több mint harminc nyelvre – közöttük magyarra is – lefordították, világszerte nyolcmillió példánya kelt el, hét éven át szerepelt a The New York Times bestseller-listáján, tucatnál is több irodalmi díjat kapott, és hosszú ideig állt az Amazon.com eladási listájának élén.
Liesel különös fantáziájú, bátor lány – és szüksége is van kivételes képességeire. A II. világháború idején német nevelőszülőkhöz kerül (Geoffrey Rush, Emily Watson). Tőlük tanul meg olvasni, az ő segítségükkel nyílik ki számára egy egészen új világ. Éppen akkor, amikor a valódi világ egyre félelmetesebbé és veszélyesebbé válik számára.
A család egy zsidó kamasz fiút is rejteget: a kislány és Max együtt fedezik fel, milyen ereje van a szavaknak, és milyen fontos segítséget nyújthatnak a kitalált történetek. Segíthetnek olyankor is, amikor már semmi más nem segít.
Háttérinfó:
A nemzetiszocialisták 1933-as hatalomra jutásával a világirodalom jelentős művei tűntek el a német könyvtárakból és otthonokból: máglyára került mindaz, ami nem felelt meg maradéktalanul Hitler eszméinek, illetve amit a goebbelsi propaganda németellenesnek ítélt.