Yves Saint Laurent
Az Yves Saint Laurent c. film egy változatos és izgalmas történet alkotásról, szerelemről, divatról és hírnévről, amely egyúttal a huszadik század egyik legkreatívabb alkotóinak életébe és gondolataiba is betekintést nyújt. A főszereplő Pierre Niney napjaink legújabb francia felfedezettje, épp oly vehemenciával és szenvedéllyel veti bele magát munkájába, ahogy az Yves Saint Laurent tette a maga idejében.
Alkotni csak szenvedéllyel lehet.
1957. január, Párizs. A 21 éves Yves Saint Laurent váratlan lehetőséghez jut, a nagynevű divatház alapítója, Christian Dior asszisztense lesz. Amikor pedig a cég már a fiatal tehetség saját tervezésű ún. haute couture-kollekcióját is bemutatja, érthetően azonnal a divatszakma figyelemének középpontjába kerül. A bemutató óriási siker, Yves Saint Laurentet az addig alkalmazott merev formák felszabadítójaként, szinte forradalmárként ünneplik. Nem csak a hírnév, de a szerelem is hamar utoléri: megismerkedik Pierre Bergével, s egy életre szóló kapcsolat szövődik köztük.
Bár megkapja azt a csillogást, amire vágyott, öröme nem tarthat sokáig. Behívják katonának és Algériába vezénylik, ahol gyilkos polgárháború zajlik. A meglehetősen érzékeny és labilis Yves nem is bírja sokáig, idegösszeomlást kap, pszichiátriára kerül, ahol elektrosokkal kezelik. Bár leszerelik és hazaküldik Párizsba, ezeket az élményeket már sosem képes többé kitörölni emlékeiből – drogfüggővé válik, ami miatt a munkáját is elveszíti.
Bergé személyében azonban nem csak a magánéletben, de az üzletben is hű társra talál, együtt alapítják meg három évvel később a tervező nevét viselő, azóta legendássá vált divatcéget. Az Yves Saint Laurent ma is a világ egyik leghíresebb divat- és luxuscikk márkája. A siker kulcsa e két ember bensőséges kapcsolatában gyökeredzik: Bergé végig támogatja szerelmét abban, hogy vigye végig nagyra törő terveit és valósítsa meg akár a legelképesztőbb, a konvenciókat megtagadó terveit is. A divatmester a ’60-as, ’70-es években elsőként alkotott ruhakölteményeket farmerből, botrányt robbantott ki áttetsző anyagú kollekcióival, később divatba hozta a nadrágkosztümöt és a combközépig érő csizmát, amelyekkel „hatalmat adott” a nőknek. Ruháit többek között szupersztárok hordták, mint pl. Catherine Deneuve.