Az ördög Pradát visel: a film, ami felforgatta a divatvilágot

Lauren Weisberger 2003-ban megjelent regénye, Az ördög Pradát visel, hatalmas sikert aratott, köszönhetően a divatvilág izgalmas bemutatásának és az elbujtatott valós élettapasztalatoknak. A regény főszereplője, Andrea Sachs egy divatmagazin főszerkesztőjének asszisztenseként tapasztalja meg a luxusmárka-központú világ kegyetlen oldalát. Az adaptáció kulcsfontosságú döntései és Meryl Streep lenyűgöző alakítása segítettek abban, hogy a film igazi kulturális ikonná váljon.
A film vs. a regény: fontos változtatások
A 2006-os filmadaptáció, amelyet David Frankel rendezett, jelentős változtatásokat eszközölt az eredeti történethez képest. Míg a regény Miranda Priestly karakterét rideg és zsarnoki személyiségként ábrázolja, a filmben Meryl Streep finomabb, de annál hatásosabb megközelítésben mutatta be a divatvilág legfélelmetesebb főnökét. Streep hűvös, kimért hangja és egyetlen pillantása is elégszer átvitte az üzletasszony dominanciáját.
A mozi emellett jobban előtérbe helyezte a karakterek fejlődését, különösen Andrea Sachs esetében. A könyvben Andrea inkább egy keserű, megkeseredett fiatal nő, aki mindenáron el akar szakadni a divatvilágtól, míg a filmben inkább a belső átalakulás és a függetlenség keresése dominál.
Meryl Streep felejthetetlen alakítása
A film egyik legkiemelkedőbb eleme Meryl Streep zseniális játéka volt, amely érthető módon Oscar-jelölést hozott neki. A színésznő nemcsak hogy egy teljesen új színt adott Miranda Priestly karakterének, de inspirációjául Anna Wintour, a Vogue legendás főszerkesztője szolgált. Streep maga nyilatkozta, hogy egyfajta „csendes hatalom” megjelenítésére törekedett, amelyhez Clint Eastwood játékából is merített ihletet.
A divatkultúra és a film hatása
A mozi központi témája a divatipar világa, amelyet rendkívül részletesen és autentikusan jelenítettek meg. A film kosztümjeit Patricia Field tervezte, aki olyan világhírű divatmárkák ruháit válogatta össze, mint Chanel, Prada és Dolce & Gabbana. Miranda Priestly karaktere egyfajta hatalmi szimbólummá vált a divatvilágban, az alkotás pedig hatalmas befolyást gyakorolt a popkultúrára.
A film nagyszerű musical adaptációja
A film sikere után 2022-ben bemutatták Az ördög Pradát visel musical változatát is, amely Elton John zenéjével készült. A musical igyekezett megőrizni a film ikonikus pillanatait, miközben friss dalokkal és látványos színpadi elemekkel tette látványossá az adaptációt. A legendás Miranda Priestly szerepében Vanessa Williams tündököl, akinek alakítását a Time Out „briliánsnak” titulálta. Mellette a tehetséges Georgie Buckland mutatkozik be Andy szerepében. A mindig humoros Amy Di Bartolomeo Emilyként nyújt emlékezetes alakítást, míg az Olivier-díjas Matt Henry Nigel szerepében „elbűvölő és lélekemelő” teljesítményt nyújt. A Guardian szerint a darab „lenyűgöző”, a Digital Spy pedig „színházi haute couture-ként” emlegeti. Egy biztos: Az ördög Pradát visel musical díszbe öltözteti a színpadot – és a nézőket is elvarázsolja!
Az ördög Pradát visel kulturális öröksége
Az ördög Pradát visel film amellett, hogy sikeres adaptáció, a modern populáris kultúra egyik meghatározó alkotása is. A divatvilág és a női karrierutak egyedi ábrázolása mellett a film háttérsztorijai és Meryl Streep alakítása még ma is időtállóvá teszik ezt a klasszikust.
Az adaptáció sikere azt mutatja, hogy egy könyv filmes feldolgozása akkor válhat igazán kiemelkedővé, ha sikerül megtalálni a történet lényegét, miközben valami újat is hozzáadnak a karakterek és a vizualitás által.
