Makara Ábel: „ Magával rántott a swing színes és változatos világa„
A 20-as és 30-as évek hollywoodi aranykorát idéző magyar swing új tehetséggel gazdagodik: Makara Ábel, aki magával ragadó energiával és férfias eleganciával lép színre, hogy meghódítsa a közönség szívét. Az ifjú énekes olyan példaképekkel a háta mögött indult el ezen az úton, mint Michael Bublé vagy a Kamilka & Pesti Sikk produkció, akik zenéjükkel egy életre elkötelezték őt a swing világa mellett. Ábel már gyerekkora óta vonzódott ehhez az időtlen stílushoz.
Mostanra elérte, hogy ő maga is része lehessen ennek a varázslatos zenei univerzumnak. Az alábbi interjúban Ábel a swing iránti szenvedélyéről, inspirációiról és jövőbeli terveiről mesél.
Hogyan emlékszel vissza arra a pillanatra, amikor eldöntötted, hogy a swing műfaja lesz az utad? Miért pont ez a stílus ragadott meg? A swing előtti időszakodból mivel foglalkoztál?
Mikor elkezdtem a zenével foglalkozni aktívan, a trombitával kerültem szembe először, és 6 évig rendszeresen gyakoroltam és játszottam is rajta. Ezután viszont felvételt nyertem a Kővirágok Énekiskolába, ahol a pop, illetve a musical szakot is elvégeztem. Többek között így foglalkozhattam könnyű zenével, de mikor Kővári tanárnőnél tanultam, megismerkedtem a klasszikus iránnyal is. Volt szerencsém bekerülni egy amatőr színészi társulatba, akik sokféle színes darabot játszottak, mint a Mozart, a Fame, vagy a Rómeó és Júlia, és megadatott a lehetőség, hogy mindegyikben főszerepet játszhassak.
Azonban a legnagyobb hatással az énekmesterem volt rám, Kiss Kamilka. A swing színes és változatos világát tőle és zenekarától ismerhettem meg bővebben. Azonnal magával rántott ez a műfaj, mert minden olyan jellemzőt magában hordozott, amik bizonyos más stílusokban magukkal ragadtak. Itt gondolok mondjuk a változatos, hatásvadász, megbabonázó hangvilágára, a képességére, hogy átütően közvetítse az érzelmeket vagy a történetmesélésre. Ezekkel együtt sok olyan más kvalitása is van, amik nem voltak megtalálhatóak az előbb felsorolt irányzatokban.
Kamilkáról sokan nem tudják, de nem csak egy fantasztikus ének mester, illetve előadó, de egy látónő is. Amikor elkezdtem a Kővirágokba tanulni, az egyik év végi vizsgán egyből felismerte, hogy milyen is igazából a személyem és személyiségem, így felajánlotta, hogy felvesz a tanszakára és megkezdtük a közös munkát. Valamilyen módon, előre látta az elkövetkező eredményeket és sikereket. Az összes alkalommal, minden tőle telhetőt megtett, hogy segítsen ezek elérésében és a zenei pályám előremenetében. Erre is egy példa a zenekara idei karácsonyi koncertje a Stefánia Palotában, december 14.-én, ahol nekem is lesz szerencsém színpadra állni vele együtt.
Milyen hatással volt rád Michael Bublé és a Kamilka & Pesti Sikk? Hogyan formálták zenei elképzeléseidet?
Az ember élete során, és akár már az elején is, sok jazz, swing számot hallhat. Így történt velem is, de akkor nem tudtam megfogalmazni, hogy mi is benne ilyen igéző és felemelő.
Az első dal, ami igazán megfogott, Michael Bublé, Feeling Good feldolgozása volt, amit már szinte unalomig hallgattam. Mikor Kamilkához kerültem, a Pesti Sikk mindkét albumával megismerkedtem, és büszkén állíthatom, hogy az összes dal szövegét megtanultam. Annyira magával rántott a stílusuk, a szövegek mögötti tartalom és a hangzásvilág, az érzelmek, élethelyzetek átadása, illetve a kreativitás, hogy amikor csak tehettem, a zenéjüket hallgattam. Ez nyilván gyorsan megváltozott, mivel tágabbra nyílt a látószögem ebben a témában is, így többek között Michael Bublé, Jamie Cullum lemezeivel is elvégeztem az előbb említett precedenst. Hihetetlen módon kitárták az elmémet, és nyitottá tették, vagyis inkább ráállították az ilyen kreativitásra, magabiztosságra, zenei sokszínűségre.
Mit gondolsz, mi a legnagyobb kihívás a swing éneklésében és előadásában?
Mindenkinek nyilván más nehézségei adódhatnak, attól függően, milyen személyisége és mindenkinek egyéni stílusa is van magában az előadóművészetben. Számomra a legnagyobb kihívást a hangi autentitás jelenti, mivel általánosan 20- 30 évvel idősebb férfiak alkottak és alkotnak ebben a műfajban. Már csak a korból is kifolyólag más a hangképük, de mindig figyelek arra, hogy a hallgatók ne kapjanak kevesebbet, vagy ne tudjam hitelesen átadni a dal valóját.
Mondták már neked, hogy modellként is helyt állnál? Nem vonz a divat?
Kifejezetten még nem hallottam ilyet senkitől, de nyitott lennék az adandó lehetőségre, hogy kipróbáljak minél több dolgot. Ezzel együtt a divat, mint az aktuális, felkapott öltözködési forma, annyira nem hoz lázba önmagában.
Maga a swing velejárója a 20’-as évek romantikája és egyben életmódja, aminek része az öltözködés is. A szívem inkább erre húz, mint a mai trendek felé.
Mit jelent számodra az, hogy most már te is ott állhatsz a színpadon? Hogyan készülsz az első nagyobb fellépéseidre?
Nagyon nagy boldogsággal és izgatottsággal tölt el, hogy én is ott lehetek a pódiumon, mint ideiglenesen a zenekar része. Az egyik fő elem, amiatt ezt az irányzatot választottam magaménak, az az öröm volt, amit mindig láttam a zenészek arcára kiülni, az alkotás és az előadás felszabadító boldogsága, az életigenlés. Többek között emiatt is elképesztően várom a koncertet, hogy részese lehessek ennek a közösségnek, és velük együtt éljem meg a csodálatos estét.
A készülődésnek rengeteg eleme van, de ami szerintem az egyik legfontosabb, hogy rá tudjak hangolódni a zenekarral közös színpadi létezésre és előadásra. Persze a technikai aspektus sem elhanyagolható, azonban én az előbbit érzem az előttem álló egyik legnagyobb feladatnak.
Milyen jövőbeli terveid vannak úgy általában? Van olyan konkrét projekt vagy álom, amit meg szeretnél valósítani?
Ugyan sokszor halljuk, hogy a sors, a jövő útjai kifürkészhetetlenek, de mindenképpen szeretnék megvalósítani egy már régi álmot. Ez pedig nem más, mint a saját lemez. Tervek szerint nem a közel jövőben fog még megszületni, azonban annyira a távolba sem kell tekintenünk, és ha esetleg érdekelnék az olvasókat a további fejlemények az albummal, vagy fellépések kapcsolatban, minden részletet megtalálnak a platformjaimon.
Ábel inspiráló története emlékeztet arra, hogy a zenei szenvedély határtalan, és ha a megfelelő példaképeket találjuk meg, az út a legnagyobb álmokhoz is közelebb kerülhet.