Mihály Gábor: „Járjuk be együtt a világot”

Mihály Gábor szenvedélye az utazás, és ezt nemcsak lélegzetelállító fotókon, hanem izgalmas élménybeszámolókon keresztül is megosztja követőivel. A világ számtalan pontján megfordult már, a vadregényes tájaktól kezdve a nyüzsgő nagyvárosokig. Vajon mi hajtja valójában? Hogyan választja ki a következő úti célt, és melyik volt eddigi legnagyobb kalandja? Olvass tovább, és sok más izgalmas kérdésre is választ kapsz!
Melyik volt eddig a legveszélyesebb vagy legizgalmasabb hely, ahol jártál? Volt olyan pillanat, amikor azt gondoltad: „Na, ezt lehet, hogy nem kellett volna bevállalni”?
Ha igazán izgalmakra vágyik egy utazó akkor mindenképpen Európán kívülre kell utazni, ahol teljesen kiszakadsz a komfortzónádból. Más kultúrák, vallások és más emberek. Ha veszélyről beszélünk, akkor elsősorban a ,,fekete kontinens”, Afrika jut eszembe. Persze mindenhol vannak veszélyes és biztonságos helyek, de Afrikában számos olyan ország van, ahol nem könnyű az utazás. Mi eddig biztonságosnak mondható helyeken fordultunk meg, mint Egyiptom, Tanzánia vagy Kenya, mégis utóbbi volt az eddigi útjaink során, ahol belecsöppentünk egy olyan szituációba, ahol nem éreztük magunkat egyáltalán komfortosan. Nairobi egyik piacán leptek minket el a helyiek, pedig a fegyveres katonák által őrzött hotelban figyelmeztettek minket, hogy kerüljük a hasonló helyeket. Izgalmas és veszélyes volt, de utólag visszagondolva, szerintem most is besétáltunk volna oda.
Ha csak egyetlen helyre utazhatnál vissza életed végéig, melyik lenne az, és miért?
Nagyon nehéz kérdés főleg, hogy egy olyan embert kérdezel, aki a világ összes országába el akar jutni. Feleségemmel ugyanis ez lenne az életcélunk. Sok kedvenc országunk van, de ha csak egy helyet kéne kiemelnem, talán az Adriai-tenger partján lévő várost mondanék, ahova egy éves születésnapom óta vittek a szüleim minden nyáron. Ez pedig az Isztria gyöngyszeme Rovinj lenne. Mellette még rengeteg hely van, ahol mindig jól érezzük magunkat, ilyen például Spanyolország vagy az Egyesült Államok, de az iszlám országokban is szeretek lenni. Talán pár év múlva változik majd a kérdésedre adott válaszom, ahogy járjuk a világot, de jelenleg így érzem.
Mindig ennyire szerettél utazni, vagy volt egy konkrét pillanat, ami megváltoztatta az életed és elindított ezen az úton?
Pólyásbaba korom óta utazok, hála szüleimnek, úgyhogy ez mindig is így volt. Gyerekkorom óta bújom a térképeket és úgy gondolom egy világutazó rejtőzött bennem mindig is. Gyerekként sokszor gondoltam, hogy világgá fogok menni. Később mikor megismertem feleségemet Anitát, teljessé vált a vágyam és azóta együtt járjuk a világ országait. Körülbelül 6-7 éve aktívan utazunk és felfedezzük Földünk érdekes és izgalmas helyeit.
A bakancslistádon van-e olyan úti cél, ahová még nem jutottál el, de mindenképp szeretnél?
A bakancslistám nagyon hosszú, így csak saját életem során tudom csak teljesíteni. Remélem sikerülni fog. Többek között olyan helyek szerepelnek rajta, ahova nagyon kevesek jutnak el életük során. Nem sorolom fel az összeset, de szeretnék eljutni például Nepál-ba, hogy lássam a világ legmagasabb hegycsúcsát, vagy Ruandában, ahol a vadonban gorillákat nézhetünk. Mellette Grönlandra, Bhutánba, Peruba, Üzbegisztánba, Patagóniába vagy az óceániai- és Karibtengeri szigetek is nagyon vonzanak. Tényleg hosszú a lista, ezért szerintem itt be is fejezem a felsorolást. A világ gyönyörű és szeretnénk látni valamennyi szegletét.
Hogyan döntöd el, hogy merre indulsz legközelebb? Inkább spontán vagy, vagy előre alaposan megtervezel mindent?
Az utazások leginkább megszervezett módon történnek, de nincs egy kimondott lista mi alapján választunk. Általában fél évvel előtte már tervezzük az utazásainkat, így pénzt is spórolhatunk, illetve mindenre könnyedén fel tudunk készülni. Ettől függetlenül vannak spontán dolgok is az útjainkon, mert ugye nem mindig úgy alakulnak a dolgok ahogy az ember tervezi. Ezért muszáj spontánnak is lenni, de a tervezés fontos, ilyenkor úgy érzem, hogy már utazok.
Mi volt a legnagyobb kulturális különbség, ami teljesen meglepett egy utazásod során?
A kulturális különbségek elsősorban, leginkább Európán kívül érnek minket. Az iszlám, mint vallás nagyon érdekes, amely teljesen izgalomba hoz engem. Ezenkívül érdekesek az afrikai törzsekkel való találkozás, mint például a maszájok. Talán pár év múlva még többet tudok erről majd mesélni, ahogy több helyszínre eljutunk. Izgalmas és érdekes a különböző kultúrák megismerése, ezért is imádok utazni.
Volt-e már olyan hely, ami teljesen más volt, mint amire számítottál – akár pozitív, akár negatív értelemben?
Általában megfigyeltem, hogy egy út alatt a legjobban várt látnivaló, nem hoz úgy lázba, mint egy olyan, amit előtte még nem is gondoltam volna, hogy létezik. Sokszor előfordult már, hogy egy random hely sokkal nagyobb izgalomba hozott, mint egy kedvelt úticél. Ezeket a helyeket csak úgy találjuk, ha több időt tartózkodunk egy adott országban és járjuk az utakat. Egyszerűen csak úgy spontán jönnek ezek a helyek, és itt érzem általában azt, hogy ,,megérkeztem”, ez az, amire igazán vágytam.

Ha egy tanácsot adhatnál azoknak, akik most kezdenek el utazni, mi lenne az?
Merjenek belevágni az utazásba. Itt egy idézetet mondanék elsősorban. ”A világ egy nyitott könyv, és aki nem utazik, az csak egyetlen lapját olvassa el.” Tehát, ha azon vacillálunk, hogy menjünk vagy ne menjünk az nagyon rossz dolog. Bátornak kell lenni, ha nem megy egyedül az utazás, akkor menjünk utazási irodával. Manapság már vannak olyan cégek, utazási irodák, amik igazán izgalmat kínálnak és megmutatják, miről is szól egy adott ország. Nem az all-inclusive hoteleket kínáló utakról beszélek, hanem akik igazi kalandokat biztosítanak. Tudok pár ilyen irodát, úgyhogy ezeket ajánlanám elsősorban. Persze kinek mi az igénye. Nekünk is vannak olyan útjaink amikor pihenni megyünk. Tehát összefoglalva, ha nincs tapasztalatunk, válaszunk egy ilyen céget és így nem kell aggódnunk a szervezés nehézségeitől és utazzunk, mert ezeket az élményeket senki sem veheti el tőlünk.
Mivel foglalkozol, ha itthon vagy? Másik hobbi stb.
Mi alkalmazottként dolgozunk, bár ezt sokan biztosan nem hiszik el, de ez így igaz. Nekünk is annyi szabadságunk van, mint másoknak, eggyel se több, se kevesebb. Próbáljuk mindig a legjobb módon kiválasztani az utazási időpontot, hogy akár ünnep is beleessen, így növelhetjük a szabad napok számát. Rengeteg tervezéssel megvalósítható, mi vagyunk a példa. Az utazás számunkra már nem is hobbi, hanem egy életérzés. Minden erről szól nálunk. Ha éppen nem utazunk akkor feltöltődünk, a családdal vagyunk vagy éppen blogot írok vagy videót vágok. Van egy saját webhely, ahol az általunk bejárt helyekről olvashatnak a követőim. Mellette természetesen a közösségi média platformokon is megtalálható vagyok. Szeretném átadni a tapasztalataimat és bemutatni milyen a világunk, azoknak, akik nem tehetik meg, vagy esetleg nem mernek elmenni ide. Ezért a mottóm: „járjuk be együtt a világot”. Ha csak virtuálisan is, de a nézőim, olvasóim velünk együtt utazva ismerhetik meg csodálatos Földünket.
Fotó: Mihály Gábor