Bicsérdy Béla - a valaha élt legismertebb magyar életmódapostol

Írta: 
Áprily Zoltán

Bicsérdy Béla a 20. századi magyar társadalomtörténet egyik legkülönlegesebb, valamint legmisztikusabb alakja. A többek között vegetáriánus nyerskosztot és a rendszeres böjtölést is népszerűsítő izomkolosszus a húszas évek leghíresebb közéleti személyiségei közé tartozott a Kárpát-medencében. Napjainkban már csak nagyon kevesen akadnak, akik hallottak a még három-négy évtizeddel ezelőtt is széles körben ismert életmódreformerről. A róla szóló könyv abszolút hiánypótló.

Egy olyan korban élt, melyben kizárólag a nyomtatott sajtó számított a legfőbb hírforrásnak, ennek ellenére mindössze pár év leforgása alatt olyan hírnévre tett szert, ami rajta kívül senkinek sem sikerült. Saját közlése szerint csak 1928-ig több ezer újságcikk jelent meg róla és az általa hirdetett eszméről. Prófétai tevékenységéről azonban nemcsak a magyar nyelvű lapok számoltak be rendszeresen, hanem az egész világsajtó is, így híre Ausztráliától az Egyesült Államokig körbejárta a földet.

A történelmi tényeken túl, a könyv egyrészt szeretne egy olyan pontos és részletes Bicsérdy-életrajzot nyújtani, amilyen még soha nem jelent meg nyomtatásban. Röviden ismertetni kívánja annak a reforméletmódnak a természettudományi és filozófiai hátterét, amely bicsérdyzmus néven vonult be a történelembe. Határozott célkitűzése továbbá, hogy leszámoljon azokkal a Bicsérdyt övező legendákkal és mítoszokkal, amelyek az elmúlt évtizedekben jócskán eltorzították a róla kialakított képet, akár pozitív, akár negatív értelemben.
Így a könyvből többek között kiderül az is, hogy miért szerepelnek szinte mindenhol rosszul a születési adatai, miért nem létezett soha bicsérdysta kolónia Ada Kaleh szigetén, és miért téves az a máig tartó közvélekedés, miszerint Bicsérdy pusztán egy speciális vegetáriánus táplálkozási irányzat megalkotója lett volna, holott az általa hirdetett eszmerendszer ennél sokkal több mindent foglalt magába.

Jelen kötet – ahogy Bicsérdy könyvei is – nemcsak a történelem iránt érdeklődőknek, orvosoknak, természetgyógyászoknak, dietetikusoknak, biológusoknak, amatőr vagy hivatásos sportolóknak ajánlott, hanem bárkinek, akinek fontos az egészsége, és azért tenni is hajlandó.
A fényképekkel gazdagon illusztrált könyv legfőbb célja azonban mégis a kritikus gondolkodás népszerűsítése, valamint arra igyekszik buzdítani mindenkit, hogy teljes mértékben vállaljon felelősséget az életéért. E munkából kiderül az is, hogy mennyire veszélyes és félrevezető lehet az elvtelen tekintélytisztelet, miképp születhetnek mítoszok a felületességtől kezdve a rosszindulatú hazugságokon keresztül a jóhiszemű tévedésekig bezárólag, valamint miért a kitartó tanulás és önfejlesztés a létező legjobb befektetés a világon. A szerző többek között ezekre is választ ad Bicsérdy Béla életének és munkásságának bemutatásán keresztül.

Egy dolog azonban biztos: a róla eddig elkészült lexikonszócikkeket mindenképp alaposan újra kell majd írni ezután a könyv után, beleértve a népszerű Wikipédiát is.

A szerzőről:
A könyv írója Áprily Zoltán, 2008-ban végzett az ELTE BTK történelem szakán. Kisebb-nagyobb megszakításokkal 2007 óta kutatja Bicsérdy életét és munkásságát, ez a műve pedig egy több mint 10 éven át tartó megfeszített munkának a gyümölcse. Jelenleg Budapesten él.

Bővebb infó: https://bicserdybela.hu/ és https://www.facebook.com/bicserdybela

Értékelés: Nincs Átlag: 5 (2 szavazat)