Valóban félnünk kell a mesterséges intelligenciától vagy használjuk tudatosan?
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) óriási fejlődésen ment keresztül: a vele való kommunikáció egyre inkább emberszerűvé vált. Ez azonban felszínre hozott számos olyan kérdést, amelyeket eddig inkább a sci-fi világából ismertünk. Mikor válik öntudatossá? Vajon elveszi a munkánkat? Mit tanítsunk a gyermekeinknek? A MI lesz velünk?! könnyed, személyes hangvételű, sok friss példával illusztrált hasznos olvasmány.
„Ha ez az egész MI ez idáig csak a figyelmed horizontján, kósza hírekben volt jelen, és most találkoztál ezzel először így töményen, akkor… bocs. Tényleg tömény. És megrendítő. Nagyon nehéz felfogni, hogy hol is tart ez a technológia, főleg közel engedni magadhoz, hogy egy kicsit elgondolkodjunk rajta, hogy mit is jelent. Sok-sok idei előadásomban állt be az a döbbent csend, akár csak egy néhány pillanatra, amikor éreztem, hogy ez most megérkezett egy kicsit, és fáj. Tekerednek körülötte a gondolatok, de nem tudnak rajta fogást találni, sokszor inkább ledobják az ékszíjat. Ez rendben van így. Hidd el, mi is így vagyunk vele, akik szakmaként foglalkozunk ezzel. A könyv azért jó, mert nem megy tovább magától: meg lehet állni, elrévedni, kinézni a buszon, megnézni a többi embert…”
A félelmek mellett érdemes elgondolkodnunk azon is, milyen lehetőségeket rejt egy olyan jövő, ahol az MI valóban hozzájárul olyan alapvető kérdések megoldásához, mint a fizikai és mentális egészségünk javítása, vagy akár bolygónk védelme.
Ha a felszínes hírek helyett mélyebb válaszokra vágyunk és kíváncsiak vagyunk arra, hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet a mesterséges intelligenciából egyéni, közösségi és társadalmi szinten, akkor ez a könyv kötelező olvasmány.
A könyv végigvezet a mesterséges intelligencia körüli nagy kérdéseken és bemutatja a jelenlegi válaszokat. A technikai részleteket csak annyira érinti, amennyire szükséges ahhoz, hogy jobban megértsük, milyen hatással lehet mindez ránk és a társadalomra.
A szerzőről
Szertics Gergely a mesterséges intelligencia fejlesztésre specializálódott startup vezetőjeként dolgozott, és irányította a magyar MI-stratégia kidolgozásának koordinációját. Emellett a Frankfurt School of Finance and Management oktatója, ahol a mesterséges intelligencia üzleti alkalmazásait tanítja, valamint számos nagyvállalatnak nyújt tanácsot az MI-stratégiájuk kialakításában. Gyakran tart előadásokat is a témában, amelyek inspirálóak és segítenek tisztázni a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kérdéseket. A legfontosabb szerepét azonban édesapaként éli meg, két kisgyermeke motiválta arra, hogy hosszú távú perspektívával írjon egy könyvet.
Bővebb infó: www.partvonal.hu