Egy CV kötelező és ajánlott tartalmi elemei

Az önéletrajz minden álláspályázat alapja. Enélkül a dokumentum nélkül ugyanis technikailag sem lehetséges a jelentkezés a nyitott pozíciókra. Ami a tartalmat illeti, nem árt megfelelni bizonyos szabályoknak, de természetesen van lehetőség az egyediségre.

Belépőjegy az álláspiacra

Az álláskeresés egy meglehetősen összetett és időigényes folyamat, ami során sajnos nem garantálható az azonnali siker. Az álláspiac jelenlegi működését tekintve a verseny szinte minden pozícióért meglehetősen nagy, így százalékosan csak a jelentkezők kis része jut rövid időn belül álláshoz. Ez a statisztika persze javítható, ha párhuzamosan több helyre is beadjuk a jelentkezésünket és folyamatosan követjük a kínálatot, hiszen a nagy számok törvénye alapján így szinte biztos, hogy valamelyik pozitív elbírálásban részesül.

A jelentkezés azonban nem csupán egy gombnyomás az online állásportálokon, hiszen emellett bizonyos feltételei is vannak. A legfontosabb egyértelműen a CV megírása, hiszen ez az a dokumentum, amely lényegében a belépőjegy az álláspiacra. Bár sokan ódzkodnak tőle, hogy belássák az önéletrajz jelentőségét, egy valóban nélkülözhetetlen dologról van szó. Azt természetesen nem állítjuk, hogy a végső döntést is ez befolyásolja, de az elinduláshoz szükséges.

Ezért is érdemes kellő energiát és időt szentelni a CV összeállításának, hiszen ez már önmagában is egy lépéssel közelebb vihet minket a hőn áhított pozíció megszerzéséhez. Alapvető igazságokat és univerzális kritériumokat persze nehéz lenne megfogalmazni és nem is szeretnénk így tenni, pár jó tanács azonban sosem árt. Az önéletrajz ugyanis fontos első találkozási pont a munkáltatóval, így néhány kötelező elemet mindenképpen tartalmaznia kell, de az ajánlott részek sem elhanyagolhatók.

Miről szól az önéletrajz?

A CV röviden összefoglalva természetesen rólunk szól, ám nem a klasszikus értelemben. Érdekes, hogy ha valakit megkérnek rá, hogy beszéljen magáról, eleinte nagy valószínűséggel zavarban lesz, hiszen nem pontosan tudja hol is kezdje, vagy mit érdemes elárulnia. Az önéletrajz esetében annyi a könnyítés, hogy ez elsősorban különböző tényekre kíváncsi, melyek a tanulmányainkat és munkatapasztalatainkat érintik. A recept tehát lényegében annyi, hogy szorítkozzunk a tényekre.

Mivel a CV az álláspályázatok első lépcsője, itt még nem érdemes túl sok jellemvonást elárulni magunkról, ahogy az sem feltétlenül releváns, hogy mit gondolunk erről vagy arról a kérdéskörről. Az önéletrajz némi csavarral élve egy dokumentarista dokumentum, tehát szinte kizárólag csak azt kell tartalmaznia, ami az adott munkahely szempontjából releváns, ráadásul azt is tételesen, felsorolásszerűen. A kötelező elemek tehát: név, kor, lakhely, képzettség, munkatapasztalat és egyéb releváns elemek.

Az önéletrajz kötelező tartalmi részét tekintve meglehetősen egységes képről beszélhetünk, hiszen itt még nem muszáj túl specifikusnak lenni. Így mindegy, hogy a cél egy egyszerűbb állás Salgótarján városában vagy valamilyen magasabb pozíció bárhol máshol az országban, a tények minden esetben magukért beszélnek. Ennek kapcsán pedig természetesen azt is érdemes meghatározni, hogy milyen munkákra lehet esélyünk, ezzel ugyanis magunknak is sok időt spórolhatunk.

Munkára szabott leírás

A CV kötelező és kötelezően ajánlott tartalmi elemei mellett is akad mozgástér, melyet olyan információkkal érdemes megtölteni, amik az adott állással kapcsolatban lendíthetnek az esélyeinken. Persze itt is csak a valóságra érdemes támaszkodni, de ez esetben már lehetőség van olyan skillek, személyes meglátások és tapasztalatok felvillantására is, melyek a tartalom klasszikusabb részébe nem biztos, hogy beleférnek. Adott esetben akár több CV-t is készíthetünk, hogy mindig kéznél legyen az aktuálisan legjobb verzió.
Az önéletrajzzal kapcsolatban gyakori aggodalom, hogy hogyan is kellene kinéznie a dokumentumnak. Túlságosan ezt sem érdemes cifrázni, hiszen a beltartalom a lényeg, de egy rendezett, átlátható CV valószínűleg nagyobb eséllyel indul majd harcba a pozícióért. Grafikusi képességek persze nem mindenkitől várhatók el, így egy szövegszerkesztőben összerakott, vagy egy ingyenesen letölthető sablon alapján készített CV is abszolút megteszi. Az online készítő szoftverek segítségével pedig tényleg csak pár mozdulat egy külsőleg is mutatós önéletrajz megalkotása.

Azt mindenképpen fontos kiemelni, hogy a CV valóban csak a legelső lépést jelenti az álláspályázat során, a későbbiekben pedig már nekünk személyesen kell igazolni azt, hogy alkalmasak lennénk az adott munkára. Ezzel együtt is azt mondhatjuk, hogy érdemes megfelelő figyelmet fordítani az önéletrajz összeállítására, hiszen már az első lépésnél is könnyű elbukni. Az elhivatottság és az igényesség azonban már ennyiből is jól látszik, ez pedig az esélyekre is jó hatással lehet.

Fotó: profession.hu

Értékelés: Nincs Átlag: 4 (1 szavazat)